PROIECT DIDACTIC
DATA: 18 Februarie, 2013 ȘCOALA: CLASA: Pregătitoare - A ÎNVĂȚĂTOARE: ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA : Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : În lumea necuvântătoarelor SUBIECTUL : ”Noi, albinele”, de Călin Gruia TIPUL ACTIVITĂŢII : Dobândire de noi cunoştinţe SCOPUL: - Formarea de priceperi şi deprinderi privind receptarea/ascultarea unui mesaj; - Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
COMPET COMPETEN ENȚE GENER GENERAL ALE: E: • Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute; • Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare;
COMPET COMPETEN ENȚE SPECI SPECIFI FICE: CE: 1.1: Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.2: Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.5: Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute; 2.1: Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare; 2.3: Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală; 2.4: Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute; 3.2: Desprinderea semnificaţiei globale din imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: CLR: • Să facă predicţii pe parcursul prezentării textului: ”Noi, albinele”, de Călin Gruia; • Să alcătuiască propoziții cu cuvintele: ”trântor”, ”albină”, ”stup”; • Să numească personajele din poveste; • Să descrie o albină în câteva propoziț ii; • Să găsească sinonimele cuvintelor: ”harnic”, ”mâncare”, ”aleargă”, ”curăț enie”; MEM: • Să numere personajele din poveste; • Să numească insectele din poveste; AVLM: • Să coloreze imaginile inspirate din poveste; ES: • Să identifice mesajul transmis de textul literar; STRATEGII DIDACTICE : a) Metode şi procedee: conversaţia, lectura predictivă, lectura explicativă, povestirea, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul de rol, munca independentă. b) Mijloace de învăţământ: textul poveștii, caiete auxiliare pentru clasa pregătitoare, creioane colorate, imagini inspirate din poveste. c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE: Aprecieri verbale, observarea sistematică, evaluare selectivă.
RESURSE UMANE: 17 elevi DURATA : 35 minute + 15 minute activități recreative BIBLIOGRAFIE: •
•
•
www.edu.ro: Programa școlară pentru disciplina “Comunicare în limba română” Clasa pregatitoare, Bucureș ti, 2012; Manea, A.; Matache C.; Ioan L.; Ruse C.: ”Ghid practic pentru clasa pregătitoare”, Ed. Delta Cart Educațional, Pitești, 2012; Manea, A.; Matache C.: ”Comunicare în limba română – Clasa pregătitoare”, Ed. Delta Cart Educațional, Pitești, 2012;
DEMERS DIDACTIC Nr crt
Momentele lecției
1
Moment organizatoric
2
Captarea atenției
3
4
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Dirijarea învăţării
Desfășurarea activității
Asigurarea unui climat educaţional adecvat desfăşurarii în condiţii optime a activităţii. Pregătesc materialele necesare orei de Comunicare în limba română. Dragii mei, ce fel de clasă suntem noi? (Clasa albinuțelor) Ce știți voi despre albine? (câțiva elevi, pe baza cunoș tinț elor anterioare, vor spune câte ceva despre albine) Toate albinele credeț i că sunt harnice? În această oră vă voi citi o poveste despre albine, din care vom afla și alte lucruri despre acestea. Povestea se numește ”Noi, albinele” și a fost scrisă de Călin Gruia. Cum se numește povestea? De cine a fost ea scrisă? Va trebui să fiţi foarte cuminți și atenţi până vă citesc povestea ca să îmi puteți apoi răspunde la întrebări. Citesc textul pe fragmente, prezentând în acelaşi timp şi imagini şi solicit elevilor să facă predicţii după fiecare fragment. Lectura predictivă a textului: Fragmentul I: „ Trântorul a plecat să se plimbe prin grădină....” Solicit explicarea cuvintelor: ”trântor” - masculul albinelor (tata albinelor); Prezint imaginea unui trântor.
Resurse procedurale
Resurse Metode materiale de evaluare
Observarea sistematică
Conversația, explicația
Aprecieri verbale
Observarea sistematică a elevilor
Conversația
Povestirea
Lectura explicativă
Textul poveștii
Observarea sistematică Aprecieri verbale
”stup” - adăpost natural sau special confecț ionat pentru albine, unde acestea trăiesc în familii, formează fagurii ș i depun mierea; Prezint imaginea unui stup și a unui fagure. ”nalbă” - nume dat mai multor specii de plante care cresc spontan ori se cultivă ca plante decorative ș i medicinale; ”tolănit” -a se lungi într-o poziție comodă (pentru a se odihni); a sta culcat, a lenevi; ”viespe” - insectă asemănătoare cu albina, care trăieș te izolat sau în roiuri, având în partea posterioară a abdomenului un ac veninos; ”pagubă” - daună, pierdere, prejudiciu, stricăciune; Voi cere elevilor să formuleze propoziț ii cu noile cuvinte/expresii. Adresez elevilor întrebări în legătură cu fragmentul citit. - Unde a plecat trântorul? - Ce a făcut toată ziua? - Ce credeţi că s-a întâmplat în continuare? Fragmentul II: „ – Nu te enerva...Mănânci ce ai adus. - Nu înțeleg ce vrei să spui....” Solicit explicarea cuvintelor/expresiilor: ”fagure” - strat de ceară format din celule mici hexagonale, produs de albinele lucrătoare, în stup, pentru a-și depune mierea și ouăle; ”pricina” – cauză, motiv; Voi cere elevilor să formuleze propoziț ii cu noile cuvinte/expresii. Adresez elevilor întrebări în legătură cu fragmentul citit: - Ce i-a spus batrâna albină trântorului când acesta a cerut mâncare? - Ce putea face trântorul în stup pentru a primi hrană de
Imagini
Explicația
Evaluare selectivă
Textul poveștii Lectura predictivă
Observarea sistematică
Povestirea
Imagini
Lectura predictivă
Aprecieri individuale
Evaluare selectivă
5
6 7
Fixarea cunoştinţelor
Activitate de completare prin joc Încheierea activității
la albine? - Ce a hotărât trântorul să facă? - Ce credeţi că s-a întâmplat în continuare? Fragmentul III: „Și trântorul, supăsrat , ieși pe urdiniș ...” Solicit explicarea cuvintelor: ”urdiniș” - deschizătură îngustă la baza unui stup, lăsată special pentru ca albinele să poată ieș i ș i intra; Voi cere elevilor să formuleze propoziț ii cu noile cuvinte. Adresez elevilor întrebări în legătură cu fragmentul citit: - Ce i-ai spune tu trântorului dacă l-ai întâlni? - Ce s-ar fi întâmplat dacă trântorul ar fi ajutat la munca în stup? - Ce învățătură transmite această poveste? Acum deschideți caietele la pagina 38. Ce vedeți în prima imagine? (...îl vedem pe trântor cum stă tolănit pe o frunză) (fiecare imagine va fi descrisă de câte un elev) V-a plăcut această poveste? Cine îmi găsește un cuvânt care să aibă sens asemănător cuvântului: ”mâncare”? (hrană) Dar pentru cuvântul: ”harnic” (muncitor, silitor) Pentru cuvântul: ”curățenie” (puritate) Și pentru cuvântul: ”aleargă” (fuge) Vom efectua exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii. Elevii vor colora imaginile inspirate din poveste. Se vor face aprecieri globale și individuale asupra modului în care elevii au participat la lecţie.
Explicația
Lectura explicativă
Textul poveștii
Observarea sistematică
Aprecieri individuale
Exercițiul Observația dirijată
Caiete auxiliare
Evaluare selectivă Aprecieri individuale
Explicația Exercițiul
Caiete auxiliare, creioane
Aprecieri individuale Aprecieri verbale