RMK bagi PRKA3012 Perancangan Pengajaran Dan PembelajaranFull description
For Praktikum file.Full description
contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah di bawah tunjamg Sains dan Teknologi. RPH ini mengenai deria rasa iaitu masam, manis, pahit dan sebagainyaFull description
rph year 2
Full description
kokurikulum
Rancangan Pengajaran
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN UNTUK MURID PRASEKOLAHFull description
Full description
Full description
Full description
Contoh Format
RPHFull description
!
Full description
4 contoh rph wang
Full description
Implikasi PerbezaanFull description
Sains tahun 5
QSS1141D UMI RANCANGAN PENGAJARAN PENGAJ ARAN DAN PEMBELAJARAN HOKI
TARIKH : 23 Febuari 2010 HARI : Selasa MASA : 5.00 – 5.40 petang
BIL. PELAJARAN : 3 MINGGU :8
TINGKATAN : 5 Dinamik BIL. MURID : 28 orang JANTINA : 12 (P) 16 (L)
Tunjang Pembelajaran
: Kemahiran Sukan dan Permainan
Tajuk Pembelajaran
: Permainan Hoki
Fokus Pembelajaran
: Pukulan Short Grip
Pengetahuan Awal Murid
: Pelajar telah menguasai kemahiran menolak,menahan,menghantar menolak,menahan,menghantar dan menerima bola.
Objektif Pembelajaran
: Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran diharapkan pelajar dapat:
Psikomotor
: 1. Melakukan teknik pukulan short grip dengan teknik yang betul sekurang
–
kurangnya berjaya 3
daripada 5 cubaan. Kognitif
: 1. Menjelaskan Menjelaskan fasa-fasa perlakuan yang betul semasa melakukan kemahiran pukulan short grip . 2. Menyebut secara secara lisan undang-undang dan tujuan pukulan pukulan short grip dilakukan. grip dilakukan.
Afektif
: 1. Memupuk semangat kerjasama, kesungguhan,daya saing dan keyakinan semasa melakukan aktiviti kelas. 2. Mewujudkan situasi yang yang seronok dan gembira semasa sesi sesi pembelajaran kemahiran kemahiran short grip.
Strategi P & P
: Stail demostrasi (bercakap dan tunjuk lakuan)
KBKK
: Mengaitkan ketepatan dan ketangkasan menghantar bola dalam kemahiran short grip .
Persediaan Murid
: Lengkap berpakaian sukan dan shin guard/pad kaki.
Persediaan Guru
: Pakaian sukan, wisel, kapur, kon, bib, kayu hoki dan bola hoki.
1
QSS1141D UMI FASA/ MASA
AKTIVITI
BUTIRAN P & P
ORGANISASI
CATATAN/ABM
Permaian dijalankan dengan cara: Pendahuluan
Set Induksi
1. Beberapa pelajar di pilih dan di bahagikan kepada 3 kumpulan
( 3 minit )
Penerangan mengenai perlawanan ’distant kon’
kecil
–
.
Guru memberi penerangan
Pengenalan (7 minit)
Guru perkenalkan kemahiran pukulan short grip.
kon
Guru membuat pemerhatian ke atas pelajar.
2. Pelajar akan membuat pukulan ke atas 5 buah kon yang di susun pelbagai jarak. 3. Pemenang akan di nilai berdasarkan berdasarkan bilangan kon yang jatuh dan kepantasan masa.
kepada pelajar tentang tujuan aktiviti
pelajar Aktiviti ini dijalankan bertujuan untuk memperkenalkan tentang kemahiran pukulan yang mempunyai beberapa jenis pukulan iaitu: 1. short grip 2. long grip 3. slap short 4. reverse hit Short grip merupakan salah satu kaedah pukulan yang paling mudah dan laju bagi jarak yang tidak terlalu jauh jika di bandingkan dengan jenis pukulan long grip.
Kedudukan semasa penerangan.
Tujuan short grip adalah: 1. menghantar bola kepada kepada sahabat sahabat dengan lebih cepat dan jauh. 2. melarikan bola dari kepungan kepungan pihak lawan dengan lebih pantas dan jauh. 3. mengelirukan pihak lawan.
2
QSS1141D UMI
Memanaskan badan
Pelajar memanaskan badan dengan membawa kayu hoki.
Guru memberi arahan kepada pelajar untuk
Membuat aktiviti memanaskan badan jenis sfasifik dan dinamik.
memanaskan badan.
Perkembangan
Penerangan guru
Langkah 1
tentang aktiviti
( 5 minit )
short grip.
Guru menerangkan bagaimana cara dan
Pelajar
teknik yang betul untuk melakukan short grip
mendengar
Guru membuat demontrasi kepada pelajar.
penerangan
Penerangan guru tentang kedudukan
guru.
pegangan kayu :
Guru
berada di
Tangan kiri di atas tangan kanan dalam
tengah barisan
kedudukan yang rapat.
pelajar.
Alatan
Kayu hoki
Kedudukan kedua- dua tangan berada jauh sedikit dari hujung kayu iaitu berada di tengah-tengah kayu.
3
QSS1141D UMI
Penerangan guru tentang kedudukan bola:
Bola hendaklah berada sebelah kanan pelajar.
Kedudukan kayu dan bola dijarakkan sedikit..
Penerangan guru tentang kedudukan badan:
Badan condong ke hadapan dengan lutut bengkok.
Kaki di buka pada kedudukan selebar bahu.
Bahu kiri menghadap sasaran atau arah pukulan.
Langkah 2 (4 minit)
Penerangan guru
tentang ansur maju –
ansur maju
Pelajar membuat pukulan short grip di
Guru
atas garisan lurus secara individu
Arah pukulan
memerhati
sambil dibantu oleh guru.
Mengikut
pelajar dan
garisan..
membuat
Ansur Maju 1
Ia dilakukan pada jarak 2 meter.
Kemahiran short grip di
Pelajar memukul bola di atas garisan
atas garisan lurus.
pembetulan
yang ditanda.
4
QSS1141D UMI
Lakukan beberapa kali percubaan
Alatan
Kayu hoki
Bola hoki
sehingga berjaya memukul dengan tepat selama 2 minit.
Langkah 3
Ansur Maju 2
Pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
( 6 minit )
Rujuk lampiran 1.
memerhati
Kemahiran short grip secara kumpulan.
Guru
pelajar dan
1 kumpulan mempunyai 4 orang pelajar.
membuat pembetulan.
PelajarA akan memukul bola kepada
Alatan
pelajar B dan B akan pukul bola kepada
Kayu hoki
C dan C akan pukul bola kepada D dan
Bola hoki
seterusnya sebanyak 2 kali ulangan
Kon
setiap pelajar secara statik dalam bentuk empat segi.
Pelajar kemudiannya akan melakukan drill yang sama tetapi secara variasi iaitu A akan memukul bola kepada B dan terus berlari ke kedudukan B. B pula akan pukul bola kepada C dan berlari ke
5
QSS1141D UMI tempat C,dan C, D juga akan lakukan kemahiran yang sama saperti pelajar sebelumnya sehingga pelajar berada dalam kedudukan asal.
Langkah 4
Ansur Maju 3
Kemahiran short grip ( 4 minit )
Pelajar dibahagikan kepada 2 kumpulan
Rujuk lampiran 2.
A dan B.
Guru memerhatikan
Di luar kawasan D.
perlakuan
Setiap kumpulan di pecahkan kepada Y dan Z.
pelajar.
Alatan
Kayu hoki
Pelajar barisan Y akan menolak bola
Bola hoki
kepada pelajar di barisan Z dan berlari
Kon
ke belakang barisan.
Pelajar barisan Z akan menahan dan memukul bola ke dalam gol dan berlari ke belakang barisan. Seterusnya barisan Z pula akan menolak bola kepada barisan Y.
6
QSS1141D UMI
Kemuncak
Guru membuat
permainan kecil untuk ( 6 minit )
Pelajar kekal dalam kumpulan masing-
Rujuk lampiran 3.
masing.
Pelajar bersaing
pelajar.
secara adil.
Kumpulan A hendaklah berlawan dengan Kumpulan
B
dengan
syarat
hanya
menggunakan kemahiran short grip.
Alatan
Kayu hoki
Bola hoki
Kon
Kumpulan yang berjaya menjaringkan gol terbanyak dalam kon merupakan pasukan yang menang.
Penutup
( 5 minit )
Guru mengarahkan
Pelajar diarahkan melakukan penyejukan
pelajar membuat
badan jenis PNF iaitu secara berpasangan.
penyejukkan badan
Guru memberikan soalan dan kesimpulan
membentuk
secara PNF
semasa
bulatan
( berpasangan).
menyejukan badan.
pelajar
melakukan
Rasional
aktiviti
Guru memberikan
Guru
bertanyakan
kepada
pelajar
soalan secara lisan
tentang rasionalnya melakukan short grip
kepada pelajar
semasa pertandingan hoki.
dan membuat kesimpulan.
Guru
bertanyakan
grip: menghantar
besar
semasa PNF.
Pelajar
kepada
pelajar
Guru
short
berada
di
bola kepada sahabat dengan lebih cepat dan jauh.
tengah – tengah. melarikan
bola dari kepungan pihak lawan dengan lebih pantas dan jauh.
7
QSS1141D UMI tentang jenis kemahiran pukulan dalam sukan hoki.
_________________________________ (DR. NELFIANTY BINTI MOHD RASYID) Pensyarah, Ikhtisas Padang (Hoki QSS1141D), Fakulti Sains Sukan, Universiti Pendidikan Sultan Idris. Tarikh :_________________