contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah di bawah tunjamg Sains dan Teknologi. RPH ini mengenai deria rasa iaitu masam, manis, pahit dan sebagainyaFull description
rph year 2
prasekolahFull description
kokurikulum
Rancangan Pengajaran
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN UNTUK MURID PRASEKOLAHFull description
Full description
RPHFull description
!
Full description
4 contoh rph wang
Asid dan Alkali Tahun 5 bagi tema Menyiasat Alam Bahan.
rancangan pengajaran sains tahun 4 sains tajuk luasFull description
rph bm 2018Full description
.
rph
Full description
RPH Assure Model
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS DAN TEKNOLOGI 1
Mata pelajaran
: Sains & Teknologi
Kelas
: Prasekolah
Tarikh
: 3 Mei 2011
Masa
: 10.00 – 10. 40 ( 40 minit )
Bilangan murid
: 25 orang
Tema /Tajuk
: Haiwan peliharaan
Bidang pembelajaran pembelajaran : Mengecam tempat tempat tinggal haiwan. Objektif pelajaran
: Mengenal pasti tempat tinggal haiwan.
Hasil pembelajaran
: Di akhir sesi pengajaran ini, murid dapat :
A
Menguasai isi kandungan a. Mengelaskan Mengelaskan haiwan haiwan mengikut habitatnya b. Menyatakan tempat tinggal haiwan
B
Membina kemahiran sainstifik, berfikir dan strategi berfikir a. Membuat lipatan origami haiwan dengan betul b. Mengenal pasti dan melabel tempat tinggal haiwan
C
Mengamalkan sikap sainstifik dan nilai murni a. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. b. Melibatkan diri secara aktif dan bekerjasama menyiapkan aktiviti kumpulan
Konsep utama
: Haiwan ada tempat tempat tinggal masing-masing. masing-masing.
Bahan, peralatan dan bahan sumber : Carta gambar haiwan mengikut tempat tinggal Slaid pengajaran dan pembelajaran Peta minda Kertas warna Gam Gunting Langkah berjaga-jaga : Berhati-hati semasa menggunakan gunting kerana boleh menyebabkan luka. Pengetahuan Sedia ada : a. Murid pernah melihat haiwan-haiwan peliharaan b. Murid telah mempelajari nama-nama haiwan peliharaan.
Langkah
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Isi kandungan
Aktiviti Guru Langkah 1
Menyatakan haiwan
( 5 minit )
peliharaan murid
1. Guru
menunjukkan
slaid
gambar haiwan peliharaan. 2. Guru
bertanya
kepada
Nota
Aktiviti Murid
1. Murid memberi tumpuan dan melihat slaid tersebut.
murid
Strategi/teknik Penyoalan seluruh kelas.
2. Murid menjawab soalan guru dan
tentang gambar tersebut untuk
mendengar penerangan guru
Sikap saintifik dan nilai
dikaitkan dengan tajuk mengecam
dengan penuh minat.
murni.
tempat tinggal haiwan peliharaan 3. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan tajuk yang akan diajar
Penglibatan aktif dan 3. Murid memahami perkaitan antara gambar dengan tajuk yang
Sumber pangajaran:
diajar.
Slaid Pengajaran dan pembelajaran
Langkah 2 ( 10 minit )
Tempat tinggal haiwan
a. Ayam –reban b. Itik – reban
1. Guru menggantung peta minda
1. Murid melihat dengan penuh teliti
Strategi/Teknik
yang menggambarkan tempat
Mengilustrasi dengan
tinggal haiwan.
contoh.
2. Guru memulakan tajuk
2. Murid memberi sepenuh perhatian
c. Burung – sangkar
pembelajaran dengan
d. Lembu – kandang
menerangkan secara terperinci
murni.
e. Kuda – kandang
dengan memberikan contoh-
Penglibatan aktif
f. Arnab – sangkar
contoh.
g. Kucing - rumah
3. Guru memberi peluang murid untuk bertanya soalan.
kepadan yang disampaikan guru.
3. Murid yang kurang faham akan bertanya kepada guru.
Sikap saintifik dan nilai
Sumber pengajaran Peta minda.
Langkah 3
Mengenal pasti dan
1. Guru membahagikan murid
( 10 minit )
melabel tempat tinggal
kepada beberapa kumpulan iaitu
haiwan.
setiap kumpulan 5 orang.
1. Murid bergerak kepada kumpulan masing-masing
2. Guru membimbing murid melipat
2. Murid mula melipat origami
origami ikan,burung ikan,burun g dan arnab
dengan bimbingan guru.
3. Guru meminta murid menampal
3. Murid bekerjasama menampal
origami mengikut tempat tinggal
origami mengikut tempat tinggal
haiwan pada gambar yang diberi.
haiwan pada gambar yang diberikan oleh guru.
Strategi/Teknik Aktiviti kumpulan
Sikap saintifik dan nilai murni. Penglibatan aktif dan bekerjasama.
Sumber pengajaran Carta gambar haiwan Kertas warna dan gambar
Langkah 4
Menceritakan semula
1. Guru memilih kumpulan untuk
1. Kumpulan pertama menceritakan
( 10 minit )
tempat tinggal haiwan
menceritakan semula tempat
semula tempat tinggal haiwan.
mengikut kumpulan
tinggal haiwan yang telah
Perbincangan kerja
dilengkapkan dengan lipatan
diikuti dengan
origami.
persembahan.
2.
Selepas kumpulan pertama guru
Strategi/Teknik
2. Kumpulan kedua dan ketiga
memilih 2 lagi kumpulan untuk
menceritakan semula tempat
Sumber pengajaran:
menceritakan semula tempat
tinggal haiwan
Hasil kerja murid
tinggal haiwan. Langkah 5 Penutup
Membuat rumusan
1. Guru merumuskan apa yang telah di ajar. 2. Beri tugasan membaca tajuk
1. Murid mendengar rumusan yang dibuat oleh guru. 2. Mendengar pesanan guru.
Sikap saintifik dan nilai murni. Menyayangi haiwan dan